Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Central City Public Schools

  • Sandra Abbott

    Media Assistant
  • Deb Anderson

    School Counselor
  • Mr. Justin Anderson

    Assistant Principal/Activities Director
  • Mrs. Richelle Bankole

    Preschool
  • Miss Corrina Beyard

    Pre-K Paraprofessional
  • Ms. Heidi Beyard

    Paraprofessional
  • Mr. B.J. Blase

    2nd Grade/Head Boys Basketball
  • Miss Haley Boston

    7th & 8th Math
  • Mrs. Kristen Burbach

    Pre-K Teacher
  • Mr. Reub Burbach

    Leadership
  • Mrs. Brianna Burdick

    Kindergarten
  • Mrs. Marilyn Butt

    Food Service
  • Miss Eleanor Cerveny

    Kindergarten/ Cheerleading Sponsor
  • Mr. Dane Christensen

    Vocal Music
  • Miss Emily Christensen

    Grade 4
  • Mrs. Christine Coltrin

    Paraprofessional
  • Ms. Angie Cordsen

    Paraprofessional
  • Heather Curfman

    Paraprofessional
  • Anna Detlefsen

    7/8 Science
  • Mr. Brandon Detlefsen

    Tech
  • Mrs. Whitney Dettman

    Paraprofessional
  • Joyce Dexter

    Paraprofessional
  • Miss Heather Doggett

    Grade 2
  • Mr. Allen Duerksen

    Physical Education/ Head Track
  • Ryley Dugan

    Math
  • Lindy Eberle

    Resource Teacher
  • Mrs. Katelyn Engel

    Special Education
  • Mrs. Renee Erickson

    Paraprofessional
  • Mrs. Hillary Ferris

    School Nurse
  • Mrs. Deb Flesch

    Paraprofessional
  • Amy Foland

    FCS
  • Darin Garfield

    Physical Education
  • Brett Garman

    Custodian
  • Mrs. Nancy Gathje

    K-12MediaSpecialist
  • Jody Gavers

    Business Ed./ Physical Education
  • Chelle Gillan

    Biology/ Health Science
  • Miss Abby Griffith

    Special Education
  • Miss Bailee Griffith

    Grade1
  • Rita Grigsby

    Food Service
  • Mrs. Sarah Grigsby

    Pre-K Paraprofessional
  • Mrs. Karmen Hamer

    English
  • Mrs. Holee Hanke

    7-12 Principal
  • Mr. Micah Hesterman

    Vocal Music
  • Sheila Hiebner

    Head Volleyball
  • Deb Hilder

    Administrative Assistant
  • Ross Hilkemann

    7/8 Social Studies
  • Joshua Hood

    Social Studies
  • Mrs. Patricia Hopkins

    Paraprofessional
  • Mrs. Joni Huebert

    Title One
  • Mrs. Sara Huebert

    Grade 1
  • Troy Huebert

    Instructional Assistant Program Instructor/ Head Football
  • Pat Huston

    6th Grade
  • Miss Carrie Jaixen

    Grade 3
  • Mrs. Amber Jensen

    Library & Technology
  • Mr. Jeff Jensen

    Superintendent/ 5-6 Principal
  • Beth Johnson

    Spanish
  • Laurie Johnson

    Paraprofessional
  • Mrs. Tessa Kroksh

    Grade 1
  • Crystal Kucera

    5th Grade
  • Kathy Kuck

    6th Grade
  • Jennifer Lani

    Administrative Assistant
  • Linda Leimbach

    Cook
  • Angela Lents

    Physical Science
  • Taylor Lenz

    English
  • Zanetta Lewis

    Cook
  • Mrs. Alicia Lindgreen

    Pre-K Family Support Specialist
  • Nichole Longoria-Hanson

    Cook
  • Scott Mallam

    7th Language Arts
  • Minette Malm

    Administrative Assistant
  • Mrs. Pamela McDiffett

    Grade 3
  • Mrs. Maureen McElhinny

    Special EducationDirector
  • Miss Rebecca McEndarfer

    Paraprofessional
  • Kelly McHargue

    Art
  • Anthony McPhillips

    Head Girls Golf
  • Brittany McPhillips

    Business Ed./DECA
  • Mrs. Jessica Meyer

    Grade 4
  • Mrs. Neely Moser

    Principal/Head Softball
  • Kirby Mousel

    Art/ Yearbook/ Art Club
  • Jean Munn

    Paraprofessional
  • Dan Negus

    Math/ Distance Learning/ Head Girls Basketball/ Head Boys Golf
  • Heather Negus

    5th Grade
  • Mrs. Lindsey Nelson

    Custodian
  • Mrs. Laken Parde

    School Counselor
  • Mr. Rick Paup

    Custodian
  • Ms. Jennifer Peetz

    Administrative Asst.
  • Suzanne Philippi

    Paraprofessional
  • Dana Poppe

    Paraprofessional
  • Ruth Purkerson

    Paraprofessional
  • Jamie Rathbone

    6th Grade
  • Kendall Renken-Shinn

    Resource Teacher
  • Mrs. Nikki Richardson

    Pre-K Family Support Specialist
  • Mrs. Haley Roberts

    Food Service
  • Jennifer Rutherford

    Food Service
  • Gabrielle Saltzgaber

    Resource
  • Mrs. Jewell Sandoval

    Cook
  • Mark Schmierer

    Custodian
  • Melody Schuller

    Paraprofessional
  • Miss Patricia Schuller

    Food Service
  • Lori Senkbile

    Administrative Assistant
  • Stephanie Shearer

    English
  • Mrs. Amy Shrader

    Business Manager
  • Matthew Shrader

    Industrial Tech.
  • Miss Paula Slack

    Paraprofessional
  • Mr. Jac Smith

    Transportation Manager
  • Dale Soll

    Custodian
  • Doug Soll

    Custodian
  • Whitney Springer

    Resource Teacher
  • Zachery Springer

    Dean of Students/ Math
  • Alex Steinke

    Instrumental Music
  • Mr. Alex Stocker

    Ag. Ed./Metals/ FFA Advisor
  • Andrew Stolpe

    Resource Teacher
  • Mrs. Cori Story

    Paraprofessional
  • Miss Breann Thorberg

    Kindergarten
  • Mrs. Meagun Thornton

    Paraprofessional
  • Mrs. Jordan Timm

    Grade 4
  • Mrs. Delva Tlustos

    Grade 3
  • Tana Trumblee

    Paraprofessional
  • Mrs. Pamela Tunks

    Food Service Manager
  • Mrs. Donnette Van Pelt

    Reading Coach
  • Doug Van Pelt

    Social Studies
  • Mrs. Hannah Wegner

    School Psychologist
  • Jennifer Williams

    Media Paraprofessional
  • Brandon Wright

    Chemistry and Physics
  • Ms. Tiffani Wymer

    Pre-K Paraprofessional
  • Mr. Jacob Zeiss

    Grade 2